Życie bez autopilota – jak otworzyć się na nowe i żyć autentycznie?

Życie bez autopilota - jak otworzyć się na nowe i żyć autentycznie?

Czy uważasz, że Twoje życie jest w pełni świadome? Czy wiedziesz życie, w którym zauważasz wszystkie sytuacje zewnętrzne, różne konteksty i reagujesz na nie w sposób odpowiadający potrzebom chwili?

Kto stworzył i zaprogramował naszego autopilota?

W codziennym życiu często znajdujemy się na autopilocie. Pędzimy przez dni, wykonując rutynowe czynności, reagując na bodźce w sposób automatyczny, bez zastanowienia. Autopilot wynika z dążenia naszego umysłu, naszego ego do uproszczenia życia i unikania sytuacji, które mogą spowodować dyskomfort lub jakiekolwiek problemy.

Autopilot powstaje stopniowo, od naszych urodzin do chwili obecnej. Z jednej strony polega on na tym, że w pewnych sytuacjach mieliśmy podobne emocje, reakcje, myśli i zachowania. I w dążeniu do uproszczenia życia, nasz umysł wprowadza automatyzację. Odpowiedzialność za zachowania, emocje, reakcje etc. przechodzi ze sfery naszej świadomości, do sfery nieświadomości. Często jest tak jakby nasze ciało pamiętało, myślało, a także reagowało za nas.

Przypomnij sobie sytuację, gdy nie mogłeś sobie przypomnieć numeru PIN do karty kredytowej, ale twoje palce jakoś go sobie przypomniały i wbiły w klawiaturę właściwe cyfry. Drugim aspektem autopilota jest to, że na podstawie przeszłych zdarzeń i sytuacji, w których uczestniczyliśmy, nasz umysł stara się unikać potencjalnie niemiłych, nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji, zachowań, osób czy kontekstów. Na przykład poprzez unikanie sytuacji, które były w dzieciństwie związane ze stresem czy traumą. Czy poprzez takie sterowanie i takie wybory, które nie będą prowadziły do potencjalnie „niebezpiecznych” lub potencjalnie „niemiłych” sytuacji.

Jednakże, życie bez autopilota, życie prowadzone świadomie i autentycznie, może przynieść głębsze zrozumienie siebie, radość z doświadczania oraz większe spełnienie. Sprawia, że jesteśmy otwarci na nowe zachowania, reakcje i nowe możliwości. Jak więc otworzyć się na nowe doświadczenia i żyć autentycznie?

Życie bez autopilota – co to znaczy?

Otwórz się na nowe życie
Otwórz się na nowe życie

Pierwsze wrażenie, gdy słyszymy słowa „lecimy bez autopilota” to poczucie niepewności i zagrożenia. Jednak czy autopilot naprawdę zapewnia nam bezpieczeństwo? Niezupełnie. Bo pilot sterując samolotem ręcznie jest w pełni kontroli nad wszystkim elementami lotu i jest w stanie reagować nawet na takie sytuacje, których nie przewidzi autopilot.

Życie bez autopilota oznacza przebywanie w stanie świadomości i obecności we wszystkich aspektach życia codziennego. Termin ten odnosi się do tego, że wiele z naszych działań, reakcji i myśli dzieje się na autopilocie, czyli automatycznie, bez głębszego zastanowienia się nad nimi. Żyć bez autopilota to być bardziej świadomym swoich działań, emocji i myśli. Oznacza to podejmowanie świadomych decyzji, świadome reagowanie na sytuacje, a nie tylko reakcje zautomatyzowane. Osoba, która żyje bez autopilota, jest bardziej obecna w swoim życiu, bardziej otwarta na nowe doświadczenia i bardziej skupiona na teraźniejszości.

W praktyce, życie bez autopilota może oznaczać przyjmowanie bardziej świadomych nawyków, takich jak medytacja, praktyka mindfulness czy prowadzenie dziennika, które pomagają w rozwijaniu świadomości siebie i otoczenia. Oznacza to także kładzenie większego nacisku na zrozumienie własnych potrzeb, wartości i celów życiowych oraz podejmowanie działań zgodnych z nimi. W skrócie, życie bez autopilota to życie pełne świadomości, autentyczności i głębszego zrozumienia siebie oraz otaczającego nas świata.

W naszym sklepie posiadamy magiczne rozmaitości, które wspomagają proces odcinania się od negatywnych rzeczy, a także emanują dobrą energią i wspierają proces zmian w życiu.

Jeśli chcesz pooglądać lub kupić magiczne rozmaitości zapraszamy do naszego sklepu:


Jak autopilot ogranicza nas i nasze doświadczanie życia?

Naukowcy twierdzą, że nawet 95% naszych reakcji, emocji, zachowań, percepcji czy myśli to są zachowania, reakcje, emocje czy myśli nieświadome. Nieświadome to znaczy takie, które powstają nie jako nasz samodzielny wybór, tylko pojawiają się bez konsultacji z nami, jako automatyczna odpowiedź na sytuację w której się znajdujemy.

Z jednej strony to dobrze, bo nie musimy skupiać się nad każdym zdarzeniem i zastanawiać się co zrobimy, poczujemy, pomyślimy. Z drugiej  strony oznacza to jednak, że jesteśmy niewolnikami tego naszego autopilota. Jak więc wpływa on na nasze życie?

  1. Brak świadomości – głównym problemem związanym z używaniem autopilota jest brak świadomości. Kiedy działamy na autopilocie, tracimy kontakt z tym, co się dzieje wokół nas oraz z naszymi własnymi uczuciami i myślami. Jest to jakbyśmy przestali istnieć w teraźniejszości i przenieśli się do automatycznego trybu.
  2. Ograniczone doświadczenie – autopilot może również powodować ograniczenie naszego doświadczenia życia. Kiedy wykonujemy codzienne czynności, takie jak jedzenie, rozmowy czy praca, bez prawdziwego zaangażowania, przegapimy wiele subtelnych niuansów i radości, które mogłyby być częścią naszego doświadczenia.
  3. Brak kreatywności i innowacyjności – kiedy żyjemy na autopilocie, nasze myśli i działania stają się rutynowe i przewidywalne. Brakuje nam kreatywności i innowacyjności, ponieważ nie angażujemy się w refleksję ani w poszukiwanie nowych sposobów radzenia sobie z sytuacjami. To ogranicza nasze możliwości wzrostu i rozwoju.
  4. Bezstronność i brak autentyczności – korzystanie z autopilota może również prowadzić do braku autentyczności w naszych relacjach. Kiedy działamy automatycznie, nie jesteśmy obecni w relacji z innymi ludźmi. Nasze interakcje stają się płaskie i pozbawione głębi, co może prowadzić do utraty ważnych powiązań międzyludzkich.

Jak zmienić życie na autopilocie?

Przełamanie autopilota wymaga czasu, cierpliwości i determinacji, ale może przynieść głębsze zrozumienie siebie oraz większą radość i spełnienie z życia. Pamiętaj, że każdy krok w kierunku większej świadomości i autentyczności jest wart wysiłku. Oto kilka sposobów, jak możemy zacząć żyć bardziej świadomie:

  1. Rozwijanie świadomości – pierwszym krokiem jest rozwijanie świadomości siebie i otoczenia. To znaczy być obecnym w teraźniejszości i zwracać uwagę na to, co się dzieje wokół nas oraz wewnątrz nas samych. Możesz praktykować medytację, mindfulness lub po prostu zwracać większą uwagę na swoje myśli, emocje i reakcje na codzienność.
  2. Przełamywanie rutyny – autopilot często działa wtedy, gdy wykonujemy rutynowe czynności. Przełamanie rutyny może pomóc nam go przełamać. Możesz spróbować wprowadzić zmiany w swoim harmonogramie dnia, próbować nowych rzeczy, odwiedzać nowe miejsca czy poznawać nowych ludzi.
  3. Budowanie obecności – skoncentruj się na byciu bardziej obecnym w swoim życiu. Gdy wykonujesz jakąś czynność, staraj się skupić na niej w pełni, zamiast myśleć o przeszłości lub przyszłości. Przyjmij wszystkie doświadczenia bez oceniania ich lub automatycznego reagowania.
  4. Zachęcaj się do samorefleksji – regularne zastanawianie się nad sobą i swoim życiem może pomóc w przełamywaniu autopilota. Zadawaj sobie pytania na temat swoich celów, wartości, marzeń i tego, co naprawdę sprawia ci radość. Prowadzenie dziennika, refleksja nad codziennymi doświadczeniami czy rozmowy z bliskimi mogą być pomocne w tym procesie.
  5. Znajdź pasje i zainteresowania – angażowanie się w działania, które naprawdę nas pasjonują, może pomóc nam przerwać autopilota. To pozwala nam na bardziej autentyczne i zaangażowane doświadczenie życia. Szukaj działań, które sprawiają ci prawdziwą radość i spełnienie, i poświęć im czas i uwagę.
  6. Ćwiczenie samoakceptacji – akceptacja siebie i swoich doświadczeń jest kluczowa w procesie przełamywania autopilota. Bądź życzliwy dla siebie, akceptuj swoje emocje i niedoskonałości. To pozwoli ci być bardziej obecnym i autentycznym w swoim życiu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mindfulness kliknij tutaj

Świadome życie – od czego zacząć?

Zacznij od drobnych spraw. Może nawet takich które są pozornie nieważne. Na przykład zmień drogę którą jedziesz do pracy. Ubierz się na imprezę w inny sposób czy inny kolor niż zawsze. Kup inną gazetę lub czasopismo. Powiedz „dzień dobry” osobom, których dotąd nie zauważałeś np. szatniarce czy pani w biurze. Zamiast jechać taksówką, weź autobus. Zamiast zamawiać pizzę, ugotuj zupę. Spróbuj takich smaków, których do tej pory zawsze unikałeś. Zrób coś innego, otwórz się na nowe.

Zacznij zauważać sytuacje, w których możesz dokonywać jakichś innych, nowych wyborów. Nie musisz tych innych wyborów dokonywać, po prostu mentalnie zauważ, że jest taka możliwość. To o wiele więcej niż automatyczne działania chwila po chwili. Dostrzeż swoje zachowania i reakcje w różnych sytuacjach.  Szczególnie zauważ swoje reakcje emocjonalne – kiedy i w jakich sytuacjach, na jakie słowa zaczynasz się denerwować? Kiedy twoja energia opada? W którym momencie przybierasz pozycję obronną albo kiedy się obrażasz? Wiem, że nie jest łatwo zmienić takie swoje podświadome, automatyczne zachowania czy reakcje.  Ale zawsze pierwszym krokiem jest dokonanie świadomej obserwacji.

W naszym sklepie posiadamy magiczne rozmaitości, które wspomagają proces odcinania się od negatywnych rzeczy, a także emanują dobrą energią i wspierają proces zmian w życiu.

Jeśli chcesz pooglądać lub kupić magiczne rozmaitości zapraszamy do naszego sklepu:


Jedna mała zmiana będzie prowadzić do następnej

Zmiana życia zaczyna się od jednego kroku
Zmiana życia zaczyna się od jednego kroku

Byłam kilka lat temu na kursie twórcy NLP Johna Grindera. I pamiętam, że mówił o tym jak ważne jest dla wolności i rozwoju człowieka poczucie, że może on mieć wybór, że zmiana jest zawsze możliwa. Było to dla niego tak ważne, że osoby które nie wierzyły w to wyprosił z sali.

Bez względu na to ile masz lat, bez względu na zawód, płeć czy wykształcenie, zawsze możesz ograniczyć swojego autopilota w jakiś sposób. Seria dobrych masaży może rozluźnić ciało i sprawić, że mięśnie czy ścięgna rozluźnią się i będą funkcjonować sprawniej. Podobnie jest z naszym umysłem. Proces zauważania potencjalnych wyborów i dokonywania ich samodzielnych w sytuacjach, gdzie dotychczas wszystko działo się automatycznie spowoduje, że umysł będzie bardziej elastyczny.

Nikt nie mówi o tym, że trzeba nasz umysł ćwiczyć w ten sposób. Przyjmuje się za oczywistość, że im człowiek jest starszy, tym bardziej staje się uparty, konserwatywny czy jednostronny. A przecież nie musi tak być. Inne wybory spowodują pojawienie się innych życiowych okoliczności. Jedna zmiana pociągnie za sobą następne.

Podsumowanie

Pamiętaj, że świadome życie bez autopilota to proces, a nie stan docelowy. Bądź cierpliwy i wyrozumiały wobec siebie w tej podróży. Każdy ma różne tempo i doświadczenia. Ważne jest, abyś kontynuował praktykę i dążył do większej świadomości i autentyczności w swoim życiu.

Jeśli chcemy w życiu czegoś nowego, czegoś innego niż dotychczas, zróbmy ten wysiłek i otwórzmy nasz własny umysł na nowe myśli, rozwiązania, możliwości, reakcje i zachowania. Nikt nie zrobi tego za nas, nie ma magicznych sztuczek w rozwoju osobistym. Stwórzmy na nasz własny użytek nowy nawyk –  patrzenia na siebie i nasze otoczenie tak jakby od nowa. Jakby po raz pierwszy, zauważania nowych rzeczy, nowych możliwości i wyborów, zapomnianych potencjałów.

Magiczne rozmaitości

Kategoria – Magiczne rozmaitości

Odkryj świat magicznych rozmaitości w naszym sklepie. Przekonaj się, jakie cuda na Ciebie czekają. Od mistycznych talizmanów po pachnące kadzidełka – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Wykonane przez Jana Cybulskiego - Creospace