Czakra podstawy – klucz do harmonii w życiu

Czakra podstawy - klucz do harmonii w życiu

Czakry są subtelnych energetycznych centrach zlokalizowanych wzdłuż ludzkiego ciała, według dawnych tradycji hinduskich i buddyjskich. Są one ważnymi punktami skupienia energii, które wpływają na nasze fizyczne, emocjonalne i duchowe samopoczucie. Jedną z najistotniejszych czakr jest czakra podstawy, która leży u podstawy kręgosłupa, w okolicy kości ogonowej. Ta czakra jest kluczem do utrzymania równowagi i stabilności w naszym życiu.

Czakra podstawy – co to jest?

Czakra podstawy jako fundament, na którym opiera się nasze istnienie
Czakra podstawy jako fundament, na którym opiera się nasze istnienie

Znana jako muladhara w sanskrycie, jest pierwszą z siedmiu głównych czakr w systemie hinduskim. Symbolizuje ona fundament, na którym opiera się całe nasze istnienie. Ta czakra jest powiązana z poczuciem bezpieczeństwa, stabilności, przetrwania oraz związana jest z naszym cielesnym doświadczeniem świata materialnego. Kiedy energia w czakrze podstawy jest zrównoważona, czujemy się pewniej, bezpieczniej i silniej zakorzenieni. Jest to podstawa, na której budujemy swoje życie, podobnie jak korzenie drzewa stanowią fundament dla jego wzrostu. Jednakże, gdy ta czakra jest zablokowana lub niezrównoważona, może to prowadzić do poczucia lęku, niepewności, problemów związanych z finansami, zdrowiem fizycznym oraz trudnościami w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami życia.

Gdzie znajduje się czakra podstawy?

Czakra podstawy umiejscowiona u podstawy kręgosłupa, w okolicy kości ogonowej. Jest to symboliczny i energetyczny punkt startowy dla całego systemu czakr. Ta czakra reprezentuje nasze podstawowe potrzeby, poczucie bezpieczeństwa, stabilność oraz połączenie z materią i ziemią. Powiązana również z energią przetrwania i fundamentami życia.

Jaki kolor ma czakra podstawy?

Czakra podstawy związana z czerwonym kolorem. Kolor ten symbolizuje ziemistą energię, siłę, stabilność oraz poczucie zakorzenienia. W tradycyjnym systemie kolorów stosowanym w praktykach związanych z czakrami, czakra podstawy jest reprezentowana przez intensywny, głęboki czerwień lub odcienie brązu. Wizualizacja tego koloru podczas medytacji, praktyki jogi lub terapii kolorami może pomóc w wzmocnieniu, a także zbalansowaniu energii tej czakry.

Wejdź i kup zestaw kamieni do czakr:


Jakie są objawy zablokowanej czakry podstawy?

Zablokowanie lub niezrównoważenie czakry podstawy może objawiać się na różne sposoby, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym.

Kilka typowych objawów zablokowanej czakry podstawy:

 • Poczucie lęku i niepewności – Zablokowana czakra podstawy może prowadzić do chronicznego lęku oraz uczucia niepewności co do przyszłości. Osoba może odczuwać niepokój bez wyraźnej przyczyny lub mieć trudności z zaufaniem życiu.
 • Niskie poczucie wartości – Brak poczucia własnej wartości i ciągłe wątpliwości co do siebie mogą być objawami zablokowanej czakry podstawy. Osoba może mieć trudności z akceptacją siebie oraz przezwyciężaniem poczucia niższości.
 • Brak stabilności życiowej – Zablokowana czakra podstawy może prowadzić do niestabilności w życiu, w tym trudności finansowych, problemów z utrzymaniem pracy lub trudności w osiągnięciu stabilnej sytuacji mieszkaniowej.
 • Problemy zdrowotne – Zablokowanie czakry podstawy może przejawiać się również na poziomie fizycznym, prowadząc do różnych dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa, napięcia mięśniowe, problemy z układem trawiennym, zaparcia lub biegunki.
 • Niska energia życiowa – Osoba z zablokowaną czakrą podstawy może odczuwać chroniczne zmęczenie, brak motywacji oraz ogólny spadek energii życiowej.
 • Trudności w zakorzenieniu – Zablokowana czakra może utrudniać poczucie związku z ziemią oraz poczucie zakorzenienia. Osoba może odczuwać się rozproszona, nieobecna lub odłączona od swojego ciała.
 • Nadmierna agresja lub apatia – Niezrównoważona czakra podstawy może prowadzić do nadmiernego wybuchania agresji lub też do całkowitego braku zainteresowania otoczeniem i apatii wobec życia.
 • Brak poczucia bezpieczeństwa – Zablokowana czakra może prowadzić do chronicznego poczucia zagrożenia lub braku bezpieczeństwa, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Jak otworzyć czakrę podstawy?

Praktyka medytacji pomaga w odblokowaniu czakra podstawy
Praktyka medytacji pomaga w odblokowaniu czakra podstawy

Istnieje wiele technik, które można wykorzystać do otwarcia tej czakry i przywrócenia jej równowagi. Pamiętaj, że otwarcie czakry podstawy wymaga cierpliwości, praktyki i uważności. Słuchaj swojego ciała i intuicji, dostosowując praktyki do własnych potrzeb i komfortu. Jeśli jednak doświadczasz poważnych problemów związanych z energią czakry podstawy, warto skonsultować się z profesjonalnym terapeutą, który może udzielić dalszej pomocy i wsparcia.

Kilka skutecznych sposobów otwarcia czakry podstawy:

 • Medytacja – Regularna praktyka medytacji skupionej na Czakrze podstawy może pomóc w otwarciu tej czakry. W medytacji możesz skoncentrować się na wizualizacji czerwonego światła w obszarze podstawy kręgosłupa i wyobrażać sobie, jak energia płynie swobodnie przez tę część ciała.
 • Praktyka jogi – Wykonywanie odpowiednich asan, które aktywują i wzmacniają czakrę, może pomóc w otwarciu tej czakry. Przykłady asan to Tadasana, Virabhadrasana oraz pozycje, które angażują obszar miednicy i kości ogonowej.
 • Oddychanie świadome – Wykorzystywanie technik oddechowych może być skutecznym sposobem na otwarcie czakry podstawy. Skup się na głębokim, równomiernym oddychaniu, koncentrując się na obszarze podstawy kręgosłupa i wyobrażając sobie, jak energia płynie swobodnie przez tę część ciała podczas wdychania i wydechu.
 • Kontakt z naturą – Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, kontakt z ziemią, np. chodzenie boso po trawie oraz obcowanie z naturą może pomóc w zakorzenieniu się i otwarciu czakry. Połączenie z elementami natury wspomaga harmonizację energii w tej części ciała.
 • Kamienie i kryształy – Korzystanie z kamieni i kryształów o czerwonych lub czarnych barwach, takich jak czerwony jaspis, hematyt czy czarny onyks, może pomóc w otwarciu i wzmocnieniu czakry. Trzymaj kamień w okolicy podstawy kręgosłupa podczas medytacji lub noszenia go jako biżuterię.
 • Terapia dźwiękiem – Korzystanie z dźwięków, jak bębny szamańskie, mantra „LAM” lub dźwięki przyrody, na przykład szum fal morskich lub szmer liści, może wspomóc otwarcie czakry poprzez rezonans dźwięków z jej energią.

Jak wzmocnić czakrę podstawy?

Wzmocnienie czakry podstawy jest kluczowe dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, stabilności, a także równowagi w życiu codziennym.

Praktyki pomocne w wzmacnianiu czakry podstawy:

 • Medytacja – Regularna praktyka medytacji skoncentrowanej na czakrze podstawy może pomóc w wzmocnieniu tej czakry.
 • Praktyka jogi – Wykonywanie pozycji jogi specjalnie zaprojektowanych do wzmocnienia czakry podstawy może być bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie energii w tej części ciała.
 • Aktywność fizyczna – Regularna aktywność fizyczna, taka jak spacerowanie, jogging, jazda na rowerze czy trening siłowy, może pomóc w wzmocnieniu czakry poprzez aktywację obszaru podstawy kręgosłupa oraz zwiększenie przepływu energii w tej części ciała.
 • Zakorzenienie w naturze – Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, kontakt z ziemią oraz obcowanie z naturą może pomóc w zakorzenieniu się i wzmocnieniu czakry.
 • Terapia kolorami – Korzystanie z czerwonych i czarnych kolorów, powiązanych z energią czakry podstawy, może pomóc w wzmocnieniu. Możesz nosić ubrania w tych kolorach, dekorować swoje otoczenie czerwonymi lub czarnymi elementami, lub też wizualizować te kolory podczas medytacji.
 • Kamienie i kryształy – Korzystanie z kamieni i kryształów może pomóc w wzmocnieniu i oczyszczeniu czakry podstawy.
 • Zdrowa dieta – Spożywanie zdrowej i zrównoważonej diety, bogatej w produkty odżywcze, może wesprzeć wzmocnienie czakry podstawy poprzez wsparcie ogólnego zdrowia fizycznego, jak również emocjonalnego.

Czakra podstawy – afirmacje

Afirmacje są potężnym narzędziem do wzmocnienia i odblokowania czakry podstawy, pomagając w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, stabilności, a także poczucia zakorzenienia. Powtarzaj afirmacje regularnie, szczególnie podczas praktyk medytacyjnych, wizualizacji lub kiedy pojawiają się uczucia niepokoju, niepewności lub lęku. Wzmocnią one pozytywną energię czakry, pomagając Ci poczuć się bardziej pewnie, bezpiecznie i stabilnie w swoim życiu.

Afirmacje, które możesz powtarzać regularnie, aby wzmacniać energię czakry podstawy:

 • Jestem bezpieczny i chroniony.
 • Mój fundament jest mocny i stabilny.
 • Wierzę w siebie i swoje możliwości.
 • Moje potrzeby są ważne i zasługują na uwagę.
 • Akceptuję siebie dokładnie takim, jakim jestem.
 • Wydzielam z siebie niepotrzebny strach i niepokój.
 • Jestem otwarty na obfitość i dostęp do zasobów życia.
 • Mój świat jest pełen stabilności i harmonii.
 • Akceptuję zmiany życiowe jako naturalny przebieg rzeczy.
 • Jestem wdzięczny za to, co mam i co przynosi mi życie.
 • Poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie rośnie we mnie z każdym oddechem.
 • Jestem silny, zdolny i gotowy na wyzwania, które przynosi mi życie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat afirmacji kliknij tutaj

Czakra podstawy – medytacja

Siedem kamieni czakr
Siedem kamieni czakr

Medytacja skoncentrowana na czakrze podstawy może być skutecznym narzędziem do wzmocnienia i zbalansowania czakry, pomagając w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, stabilności oraz zakorzenienia.

Przewodnik do medytacji, która skupia się na czakrze podstawy:

 1. Znajdź ciche i spokojne miejsce – Wybierz miejsce, gdzie możesz spokojnie usiąść lub leżeć, gdzie nie będziesz rozpraszany przez hałas ani inne bodźce zewnętrzne.
 2. Wygodna pozycja – Usiądź wygodnie na podłodze lub na krześle, tak aby kręgosłup był prosto wyprostowany. Możesz także leżeć na plecach, z rękoma ułożonymi obok ciała.
 3. Zamknij oczy – Zamknij oczy, aby skupić się na wewnętrznym doświadczeniu.
 4. Głęboki oddech – Zacznij od kilku głębokich oddechów, skupiając się na spokojnym i równomiernym oddychaniu. Poczuj, jak powietrze wchodzi i opuszcza Twoje ciało.
 5. Wizualizacja korzeni – Wyobraź sobie, że z twojej podstawy kręgosłupa wyrastają korzenie, które zapuszczają się w głąb ziemi. Wyobraź sobie, jak te korzenie są silne i stabilne, łącząc Cię z energią ziemi.
 6. Czerwone światło – Wyobraź sobie czerwone światło pulsujące w obszarze podstawy kręgosłupa, reprezentujące energię czakry podstawy. Poczuj, jak to czerwone światło rozprasza wszelkie blokady i niepokoje, napływającą energią stabilności i bezpieczeństwa.
 7. Powtarzanie afirmacji – Powtarzaj w myślach lub na głosie afirmacje związane z wzmocnieniem Czakry podstawy, takie jak „Jestem bezpieczny i stabilny”, „Mój fundament jest mocny i stabilny”.
 8. Oddychanie z energią – Podczas oddychania wyobraź sobie, że wraz z każdym wdechem napływa do ciebie energia ziemi. Energia, które wzmacnia i stabilizuje Twoją czakrę. A z każdym wydechem uwalniasz wszelkie napięcia i blokady.
 9. Kontynuuj przez kilka minut – Pozostań w tej medytacji przez kilka minut, skupiając się na oddechu, wizualizacji i afirmacjach. Pozwól swojemu ciału i umysłowi zrelaksować się i otworzyć na przepływ energii.
 10. Stopniowe powracanie – Stopniowo wróć do świadomości swojego ciała i otwórz oczy. Poczuj energię i spokój, który towarzyszą Ci po medytacji.

Czakra podstawy – kamienie

Kamienie i kryształy mogą być wykorzystane do wsparcia i wzmocnienia energii czakry podstawy. Możemy nosić kamienie, trzymać w dłoniach podczas medytacji lub umieszczać w otoczeniu. Warto wybrać kamień, który rezonuje z Twoją intuicją i potrzebami energetycznymi, aby wzmocnić energię czakry i poprawić poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności w życiu codziennym.

Kamienie i kryształy związane z energią czakry podstawy:

 • Czerwony jaspis – Jeden z najbardziej popularnych kamieni związanych z czakrą podstawy. Kojarzony z siłą, stabilnością i bezpieczeństwem. Pomaga w budowaniu poczucia zakorzenienia i pewności siebie.
 • Hematyt – Kamień ochronnym i stabilizującym, który wzmacnia energię czakry. Pomaga w ziemistym zakorzenieniu, równoważeniu emocji oraz w budowaniu poczucia bezpieczeństwa.
 • Czarny onyks – Kamień ochronny, który pomaga w oczyszczaniu negatywnej energii i budowaniu siły wewnętrznej. Jest również skutecznym kamieniem do wzmacniania czakry.
 • Obsydian – Kamień ochronny i oczyszczającym, który pomaga w wyzwoleniu blokad emocjonalnych oraz w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i stabilności.
 • Granat– Kamień pasji i odwagi, który może być również skutecznym kamieniem wsparcia dla czakry Podstawy. Pomaga w budowaniu energii życiowej, siły wewnętrznej oraz w ziemistym zakorzenieniu.
 • Czarny turmalin – Kamień ochronny, który pomaga w oczyszczaniu negatywnej energii oraz w budowaniu ochronnego pola energetycznego wokół ciała. Jest skutecznym kamieniem do wzmacniania czakry podstawy.
 • Czarny agat – Kamień stabilizujący, który pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Kojarzony także z ochroną i gruntownym zakorzenieniem.

Jeśli chcesz obejrzeć lub kupić kamienie polecane do pracy z czakrą serca, zapraszam do naszego sklepu:


Podsumowanie

Podsumowując, czakra podstawy stanowi fundament naszego istnienia, wpływając na nasze poczucie bezpieczeństwa, stabilności oraz zdrowia, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Zrównoważenie tej czakry jest kluczowe dla harmonijnego funkcjonowania całego naszego systemu energetycznego. Dzięki różnym praktykom, takim jak medytacja, joga czy kontakt z naturą, możemy aktywnie pracować nad wzmacnianiem i harmonizowaniem energii czakry podstawy. Skutkuje to nie tylko większym poczuciem równowagi i bezpieczeństwa, ale również przyczynia się do naszej ogólnej witalności i lepszego samopoczucia. W ten sposób integrując te techniki w nasze życie, możemy zbliżyć się do pełni harmonii fizycznej, emocjonalnej i duchowej.

Kategoria – Feng shui i orientalne

Odwiedź nasz sklep z feng shui, gdzie harmonia i równowaga otaczają nasze produkty, tworząc wyjątkową atmosferę zakupową. Poczuj pozytywną energię naszej przestrzeni, która inspiruje do spokojnych i satysfakcjonujących zakupów.

Wykonane przez Jana Cybulskiego - Creospace